Nie tylko białoczerwone ? z jakimi taśmami ostrzegawczymi możemy mieć do czynienia?

Wyłączenie z użytkowania, a także zaznaczenia niebezpiecznego terenu, może odbyć się na kilka sposobów. Jednym z najbardziej popularnych i najłatwiejszych jest wykorzystanie taśm ostrzegawczych Scapa. W pierwszym odruchu przychodzą nam na myśl wstęgi z białoczerwonym wzorem. Jest to tylko jeden z licznych przykładów taśm. Dziś omówimy niektóre z nich. Zapraszamy do lektury!

Jakie są zadania taśm ostrzegawczych?

Rodzaj taśmy ostrzegawczej, a więc przede wszystkim jej barwa i wzór, zależą od tego, o czym mają informować. Jedne będą miały na celu zakomunikowanie poważnego zagrożenia, jakie wiąże się z przekroczeniem linii wyznaczonej przez taśmę. Inne będą posiadały specjalne parametry tak jak taśmy antypoślizgowe na schody, które będą chroniły użytkowników obszaru przed niebezpieczeństwem narażenia zdrowia, a nawet życia.
Jakie cechy powinna mieć taśma ostrzegawcza? Przede wszystkim jej kolor powinien być na tyle intensywny, by był bardzo widoczny. W dalszej kolejności taka taśma powinna być wykonana z solidnego materiału. W końcu bardzo często będzie narażona na agresywne działanie czynników zewnętrznych. Musi być także łatwa w aplikacji i wykazywać się wysoką przyczepnością.

Taśmy ostrzegawcze

Czerwona taśma izolacyjna samowulkanizująca pozwala na wyraźne zaznaczenie wybranych elementów. Dzięki niej możemy oznaczyć instalacje elektryczne. Można do tego użyć też np. taśmy PVC takiej jak Scapa 6022. To rodzaj taśmy samogasnącej, bezołowiowej, której powierzchnia klejąca to materiał na bazie kauczuku.
Bardzo pomocne do tworzenia znaków poziomych na jezdni, halach przemysłowych czy w magazynach są taśmy z miękkiego PCV jak np. Taśma ostrzegawcza PCV  Scapa 2721. Jest bardzo wytrzymała, a przy tym bez problemu można ją oderwać poprzecznie.

Taśmy ostrzegawcze w BHP

Zasady BHP mówią o dwóch podstawowych rodzajach taśm. Są używane w odmiennych przypadkach, jednak cel jest zawsze jeden ? stworzyć maksymalnie bezpieczną przestrzeń i zaalarmować o zagrożeniach.
Taśma białoczerwona jest stosowana w celu wyodrębnienia obszaru, który może być niebezpieczny lub gdy w zaznaczonym miejscu jest wykonywane niecodzienne działanie. Możemy ją dostrzec bardzo często na placach budowy. Jest przeznaczona także do ogradzania imprez masowych. Wyróżnia ją to, że jest jednostronna.
Kolejną taśmą jest ta w żółtoczarnej barwie. Ta taśma ma za zadanie informować w głównej mierze o niebezpieczeństwach, wynikających z utrudnień przestrzennych. Dlatego oznacza się nią niskie stopnie, progi, a w większych zakładach schody, narożniki czy rampy.

Shopping Basket